Çocuğun duruşu düzelir, elastik bir beden yapısı oluşur…

Bale; dans, müzik ve dekor sanatlarının birleştirilerek kullanıldığı bir tiyatro şovudur. Balenin kendine has figürleri ve adım atışları vardır.

Uzun seneler süren, disiplinli ve özverili bir eğitimin ardından bilinen bale, bir şov sanatı olarak çoğunlukla müzik eşliğinde, dekor ve sahne kıyafetleriyle sunulan, son derece titiz bir danstır.

Balenin Çocuklar İçin Verimleri Nelerdir?

Basmakalıp balenin esasında, bireyin hem aklının hem de beden yapısının disipline edilmesi vardır. Bu bakımdan bale, çocukların fiziksel, zekâsal ve ruhsal gelişimlerine majör fayda sağlayan bir sanat dalıdır.

– Bale eğitimleri basmakalıp müzik eşliğinde yapılır. Bu vaziyet çocuğun, müzik kulağının büyümesine imkân sağlar. Bu sayede çocuk, müziğe nasıl eşlik etmesi gerektiğini bilir.

– Bale eğitiminde, beden çok ehemmiyetlidir. Bu sebeple bale yapılmadan evvel kesinlikle esneme hareketleri yapılmalıdır. Aksi vaziyette adaleler yırtılabilir veya bedende gücenmeler alana gelebilir. Bale eğitiminde yapılan hareketlerde beden, uzatılarak çalışılır. Bu vaziyet, çocuğun adale yapısının muntazam bir şekilde büyümesine destekçi olur.

– Bale, majör bir disiplin gerektirir. Bu şartla beraber bale eğitimi alan çocuk, bildiği disiplini yaşamının her alanında uygulamaya başlar.

– Çocuklar balede muhakkak masal şahsiyetlerini canlandırırlar. Masallarda ve hikâyelerde yer almak, hayal eforlarının büyümesine katkı sağlar.

– Bale eğitimi sırasında yapılan beden hareketleri, içe basma, taban düşüklüğü, hafif omurga çarpıklıkları gibi hastalıkların rehabilitasyonunda destekleyici rol oynar.

– Çocuğun duruşu düzelir, elastik bir beden yapısı oluşur.

– Basmakalıp bale adımlarının emin bir kumpas ve miktar içerisinde bilinmesi, çocuğun el-kol-bacak koordinasyonu kurmasını sağlar.

– Bale eğitimi alan çocuk sıhhatli beslenmeyi öğrenir, eforlu bir bünye kazanır, bağışıklık sistemi kuvvetlenir.

– Bale eğitimi alan çocuk, özgüven sahibi olur ve yaşam boyu kendini etrafa karşı daha iyi ifade eder.

Güç ve yorucu bir dans olan bale, her şeyden evvel sabır ve sevgi gerektirir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, erken yaşta başlanılması nasihat edilen balenin çocuklar üzerinde bir çok bakımdan yararı vardır. Zamanla elde edilen galibiyetler ve gösterilen pozitif reaksiyonlar çocuğun yapmış olduğu dansa olan sevgisini ve alakasını daha da çoğaltacaktır.